Sledovatel

SL

Спека в Україні посилюється: чому від неї може боліти голова, пояснює неврологиня Олександра Щебет

post-title

Чому болить голова у спеку

Головний біль може бути або симптомом перегріву чи теплового удару, або проявом основного головного болю, який вже був у людини.

Частіше це:

  • головний біль напруги – серед симптомів відчуття важкої голови, тисне у лобі, на потилицю, є відчуття, ніби шапку одягнули на голову.

  • або мігрень.

Як правило, вони погіршуються у спеку. Чому?

Основним фактором, що провокує головний біль, є зневоднення.

Втрата вологи разом з втратою основних електролітів – натрію, калію, магнію – призводить до біохімічних змін, які провокують головний біль.

Тому є золоте правило — якщо починає боліти голова – випий склянку води. Якщо запиваєш таблетку — запий більшою кількістю води, не ковтком.

Може мати вплив також фактор вологості, різкої зміни атмосферного тиску. Є багато досліджень про те, що дійсно є фізіологічні зміни в організмі і людина може відчувати ті чи інші речі при різкій зміні погоди.

Фактор яскравого сонця теж є провокуючим для мігрені. Яскраве світло є, як правило, тригером для мігреней не тільки у час спеки, а загалом. Чому так відбувається, достеменно невідомо. Є кілька теорій. Одна з них — що на зневодненні і втраті електролітів змінюється баланс нейромедіаторів у нейронах головного мозку.

Цікаве свіже дослідження щойно вийшло з Університеті Огайо. Там досліджувати людей з мігренню: хронічною або епізодичною. Попросили учасників вести щоденник головного болю протягом певного часу. І потім ці дані порівняли зі змінами погоди в регіоні. І виявилось, що кожне підвищення температури на 10 градусів за Фаренгейтом (12 за Цельсієм) частота головного болю зростає на 6%. Чому? Поки не з’ясовано.

Як наша поведінка впливає на те, як тіло переноситиме спеку

Що робити, щоб зменшити симптоми головного болю в спеку

Є три золоті правила, що робити під час спеки:

  1. Водний баланс

  2. Відпочинок

  3. Уникнення перевантажень фізичних та емоційних.

Зрозуміло, що емоційних перевантажень в наших умовах не уникнути, але на інші умови можемо впливати.

На вулицю слід виходити, коли спека ще не на максимальних рівнях, тобто до 9-10 ранку і після 18:00 ввечері. Пересуватися бажано у затінку.

Є сенс носити на шиї зволожену хустинку. Зволоження, охолодження центральних судин полегшує ситуацію.

Відвідувачі кафе охолоджуються під розпилювачем води в рекордну спеку в Лас-Вегасі, 7 липня 2024 р. Національна метеорологічна служба США повідомила, що 7 липня 2024 року у Лас-Вегасі мав місце новий тепловий рекорд — 48,8 градусів за Цельсієм.

Відвідувачі кафе охолоджуються під розпилювачем води в рекордну спеку в Лас-Вегасі, 7 липня 2024 р. Національна метеорологічна служба США повідомила, що 7 липня 2024 року у Лас-Вегасі мав місце новий тепловий рекорд — 48,8 градусів за Цельсієм.

В Японії, наприклад, продають у супермаркетах спеціальні охолоджувальні обручі, які активуються лише під час спеки.

Також важливо пити. Що саме і як, досі точаться дискусії. Поки загалом медики кажуть, що просто пити воду достатньо.

Хоча є й рекомендації пити воду з електролітами – калієм, натрієм, магнієм. Це, наприклад, відомий засіб при харчових отруєннях «Регідрон», чи спортивні суміші. Але без рекомендації лікаря я цього робити не раджу. Бо для деяких людей, зокрема з серцево-судинними захворюваннями, надлишок калію може бути небезпечним.

Відпочинок – це збереження максимального фізичного спокою в час найспекотнішої пори дня. Це допомагає зберегти і фізичний ресурс, і не втрачати зайву вологу з організму.

Що випити, щоб зменшити головний біль

Є сенс у звичайних препаратах типу ібупрофену та парацетамолу, тому що в спеку біль виникає переважно як головний біль напруги.

Якщо це мігрень, то препарати тут має призначати лікар. Бо не всі препарати підходять всім.

Якщо мова йде про хронічний головний біль, а біль на спеку може таким стати, то обов’язково слід звернутися до лікаря за підбором профілактичного лікування.

Учасник оркестру знепритомнів на спеці під час параду кінної гвардії в Лондоні, Великобританія, 10 червня 2023 року.

Учасник оркестру знепритомнів на спеці під час параду кінної гвардії в Лондоні, Великобританія, 10 червня 2023 року.

Як визначити, що біль уже хронічний

Якщо він турбує більшу половину днів за останні три місяці, або більше трьох разів на тиждень протягом цього періоду.

Коли потрібно терміново до лікаря

Коли головний біль поєднаний з високою температурою тіла – більше 38, є інші ознаки зневоднення – слід звернутися за невідкладною допомогою.

Це можуть бути ознаки теплового удару або перегріву. Особливо якщо на цьому фоні є сплутана свідомість чи порушення мовлення.

Стає все жаркіше: як вижити у спеку без кондиціонерів і чому тут треба штурхати владу своїх міст

Wiki